Kuopio Highlights

Itäratahankkeen kaupungit valmiita hankeyhtiökeskusteluihin

Liikenne- ja viestintäministeriö ilmoitti kartoittavansa kuntien halua osallistua hankeyhtiön perustamiseen ja itäisen suunnan ratayhteyden suunnittelun rahoittamiseen Väyläviraston uuden idän suunnan selvityksen valmistuttua. Yksitoista itäisen Suomen kaupunkia ilmoittaa halukkuutensa osallistua Itäradan lentoasema-Porvoo-Kouvola -linjauksen hankeyhtiökeskusteluihin.

Alkuvuodesta 2019 kymmenen itäisen Suomen kaupunkia ilmoitti olevansa mukana Itäradan hankeyhtiövalmistelussa (Kuopio, Kouvola, Joensuu, Lappeenranta, Mikkeli, Porvoo, Kajaani, Imatra, Iisalmi ja Pieksämäki). Tuolloin Itäradan hankeyhtiöneuvottelut eivät konkreettisesti käynnistyneet, sillä Sipilän hallitus jätti eronpyyntönsä kesken Itäradan hankeyhtiöneuvotteluvalmistelun. Hallituksen vaihduttua LVM käynnisti Väyläviraston toteuttamana vielä selvityksen itäisen suunnan raideyhteyksistä, joka on juuri valmistunut.

Väyläviraston selvityksen mukaan uusista ratakäytävistä kannattavampi olisi Porvoo-Kouvola -linjaus Kotka-Luumäki -linjaukseen verrattuna. Liikenne- ja viestintäministeriön tiedotteen mukaan seuraavaksi kuntien kanssa aloitetaan keskustelut suunnitteluhankeyhtiön perustamisesta uutta itäistä ratayhteyttä varten.

Yksitoista itäisen Suomen kaupunkia ilmoittaa olevansa valmiita osallistumaan Itäradan uuden linjauksen lentoasema-Porvoo-Kouvola -hankeyhtiökeskusteluihin.

Itäratahankkeen puolesta:

  • Iisalmen kaupunki, kaupunginjohtaja Jarmo Ronkainen, puh. 040 661 5351, jarmo.ronkainen@iisalmi.fi
  • Imatran kaupunki, kaupunginjohtaja Kai Roslakka, puh. 020 617 2226, kai.roslakka@imatra.fi
  • Joensuun kaupunki, kaupunginjohtaja Kari Karjalainen, puh. 0400 827 357, kari.karjalainen@joensuu.fi
  • Kajaanin kaupunki, kaupunginjohtaja Jari Tolonen, puh. 044 710 0303, jari.tolonen@kajaani.fi
  • Kouvolan kaupunki, kaupunginjohtaja Marita Toikka, puh. 020 615 3100, marita.toikka@kouvola.fi / kehitysjohtaja Petteri Portaankorva, puh. 020 615 1287, petteri.portaankorva@kouvola.fi
  • Kuopion kaupunki, kaupunginjohtaja Jarmo Pirhonen, puh. 044 718 2790, jarmo.pirhonen@kuopio.fi
  • Lappeenrannan kaupunki, kaupunginjohtaja Kimmo Jarva, puh. 05 616 2001, kimmo.jarva@lappeenranta.fi
  • Mikkelin kaupunki, kaupunginjohtaja Timo Halonen, puh. 040 557 8077, timo.halonen@mikkeli.fi
  • Pieksämäen kaupunki, kaupunginjohtaja Ulla Nykänen, puh. 044 368 6801, ulla.nykanen@pieksamaki.fi
  • Porvoon kaupunki, kaupunginjohtaja Jukka-Pekka Ujula, puh. 040 352 2033, jukka-pekka.ujula@porvoo.fi
  • Varkauden kaupunki, kaupunginjohtaja Hannu Tsupari, puh. 040 512 8260, hannu.tsupari@varkaus.fi

Lisätietoa asiasta antavat kaupunginjohtaja Marita Toikka, puh.040 4831 680, marita.toikka@kouvola.fi sekä kehitysjohtaja Petteri Portaankorva, puh. 020 615 1287, petteri.portaankorva@kouvola.fi.

Jaa artikkeli

Tilaa Kuopio Highlights uutiskirje

Saat ajankohtaiset tiedot Kuopion alueen kärjistä, kehityshankkeista ja edunvalvonnan asioista suoraan sähköpostiisi.
Kuopio Highlights
YHTEYSTIEDOT

Kuopion kaupunki
Elinvoima- ja konsernipalvelut
Tulliportinkatu 31, PL 228
70101 Kuopio

editor@kuopio.fi

2020 Kuopio | Tietosuojaseloste | Saavutettavuusseloste